top of page

Energetický štítek při prodeji bytu

  • Obrázek autora: Filip Sýkora
    Filip Sýkora
  • 12. 12. 2023
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 17. 5. 2024

Prodej bytu a energetické štítky: Vše, co potřebujete vědět


průkaz energetické náročnosti budovy

Paní Michaela nedávno předložila ke kontrole kupní smlouvu na nový byt, ve které bohužel chyběla zmínka o energetickém štítku budovy. V tomto blogovém příspěvku si shrneme, co to energetický štítek je, kdo má povinnost ho zajistit a jak jeho absence ovlivňuje prodej bytu.


Co je to energetický štítek?

Energetický štítek, nazývaný také Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), je dokument, který hodnotí energetickou náročnost nemovitosti. Informuje vás o tom, kolik energie budova spotřebuje na vytápění, chlazení, ohřev vody a další provozní potřeby. Štítek rozděluje budovy do kategorií od A (nejúspornější) do G (nejenergeticky náročnější).


Kdo má povinnost zajistit energetický štítek?

Povinnost zajistit energetický štítek má vlastník nemovitosti, pokud ji chce prodat, pronajmout nebo provést rozsáhlou rekonstrukci. U novostavby musí být energetický štítek součástí projektové dokumentace.

Existují ale i výjimky. Energetický štítek není nutný například u budov postavených před rokem 1947, u budov s plochou menší než 50 m², u rekreačních objektů, památkově chráněných budov a dalších.


Jak ovlivňuje absence energetického štítku prodej bytu?

Pokud kupní smlouva na byt neobsahuje zmínku o energetickém štítku, je neplatná. V praxi to znamená, že s prodejem bytu nelze legálně pokračovat, dokud energetický štítek nebude zajištěn.

Navíc absence energetického štítku může snížit prodejní cenu bytu, jelikož kupující si bez něj nemůže udělat představu o energetické náročnosti nemovitosti a s tím souvisejících nákladech na energie.


Kde sehnat energetický štítek?

Energetický štítek vám může vystavit pouze certifikovaný energetický specialista. Seznam specialistů ve vašem regionu naleznete na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Cena za vyhotovení energetického štítku se pohybuje v rozmezí od 1 500 do 3 000 Kč a závisí na typu a velikosti nemovitosti.


Tipy pro prodej bytu s energetickým štítkem:

  • Zajistěte si energetický štítek včas, abyste se vyhnuli komplikacím při prodeji.

  • Informujte kupujícího o energetické náročnosti bytu a o tom, co to pro něj znamená z hlediska nákladů na energie.

  • Pokud je energetická náročnost bytu vysoká, zvažte provedení energeticky úsporných opatření, která vám pomohou snížit náklady a zvýšit prodejní cenu bytu.


Závěr:

Energetický štítek je důležitý dokument, který by měl být součástí každého prodeje nemovitosti. Dodržováním výše uvedených tipů zajistíte hladký a bezproblémový prodej vašeho bytu.

Pokud si přejete zobrazit přehled všech článků, klikněte zde. Pokud se chcete dostat zpět na domovskou stránku, klikněte zde.



Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž autor nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství.

*Zdroj obrázku Unsplash.com

 
 
bottom of page