top of page

Koupě bytu s nájemníkem

  • Obrázek autora: Filip Sýkora
    Filip Sýkora
  • 12. 6. 2023
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 17. 5. 2024


koupě bytu s nájemníkem

Koupě bytu s nájemníkem: Vše, co potřebujete vědět

Koupě nemovitosti je vzrušující událostí, která se ale může zkomplikovat, pokud se v bytě nachází nájemník. Jaké máte v takové situaci povinnosti a jak se s ní vypořádat? V tomto blogovém příspěvku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o koupi bytu s nájemníkem.


Co se stane při převodu bytu s nájemníkem?

Podle občanského zákoníku přecházejí při převodu nemovitosti (včetně bytu) veškerá práva a povinnosti z nájmu na nového vlastníka. To znamená, že nájemník i nadále platí nájemné za stejných podmínek, jako platil předchozímu vlastníkovi. Jedinou změnou je, že jeho pronajímatelem se stává nový vlastník.


Jak se vypořádat s nájemníkem před koupí bytu?

Ještě před koupí bytu je důležité zjistit, zda je v něm nájemník a jaký typ nájemní smlouvy má (na dobu určitou nebo neurčitou). Pokud vám nájemník vadí, máte několik možností:

  • Dohodněte se s prodávajícím na ukončení nájmu. Prodávající se může s nájemníkem dohodnout na ukončení nájmu, nechat ho doběhnout do konce platnosti smlouvy, nebo mu dát výpověď. V tomto případě je důležité si nechat od prodávajícího písemné potvrzení (výpověď, dohodu).

  • Zajistěte si smluvní pokutu v kupní smlouvě. V kupní smlouvě může být uvedeno, že prodávající prohlašuje, že byt není zatížen žádným nájmem. Pokud se toto prohlášení ukáže jako nepravdivé, může kupující požadovat smluvní pokutu a v krajním případě i odstoupit od smlouvy.


Koupě bytu s nájemníkem: Na co si dát pozor?

  • Zjistěte si co nejvíce informací o nájemníkovi a nájemní smlouvě. Zeptejte se prodávajícího na délku trvání nájemní smlouvy, výši nájemného, zda nájemník platí řádně a zda s ním nejsou žádné problémy.

  • Nechte si od prodávajícího předložit kopii nájemní smlouvy. Pečlivě si ji prostudujte a ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám.

  • Zvažte, zda je pro vás akceptovatelné koupit byt s nájemníkem. Pokud vám vadí myšlenka, že budete mít v bytě cizího člověka, je možná lepší hledat jinou nemovitost.

  • V případě pochybností se obraťte na právníka. Právník vám pomůže s posouzením vašich možností a s ochranou vašich zájmů.


Tipy pro zvládnutí nájemníka po koupi bytu

  • Představte se nájemníkovi a buďte k němu přátelští a vstřícní. Vysvětlete mu, že jste nový vlastník bytu a že byste s ním rádi prodiskutovali nájemní smlouvu.

  • Respektujte soukromí nájemníka. Nevstupujte do bytu bez jeho svolení a neobtěžujte ho.

  • Dodržujte podmínky nájemní smlouvy. Včas mu posílejte inkasní listy a reagujte na jeho případné stížnosti.

  • V případě potřeby řešte konflikty s nájemníkem klidně a věcně. Pokud se vám nedaří dohodnout se sami, zvažte obrácení se na mediátora nebo soud.

Koupě bytu s nájemníkem může být složitá, ale s trochou přípravy a zdravého rozumu ji lze zvládnout bez větších problémů. Nezapomeňte si vždy prověřit všechny relevantní informace a v případě potřeby se obraťte na právního zástupce.

Pokud si přejete zobrazit přehled všech článků, klikněte zde. Pokud se chcete dostat zpět na domovskou stránku, klikněte zde.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž autor nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství.

*Zdroj obrázku Pixabay.com


 
 
bottom of page