top of page

Koupě bytu v exekuci

  • Obrázek autora: Filip Sýkora
    Filip Sýkora
  • 14. 2. 2023
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 17. 5. 2024


dům a prasátko dluhy

Koupě bytu v exekuci: Podrobný průvodce s riziky a kroky


Nákup bytu v exekuci může být lákavou příležitostí pro odvážné kupující, kteří chtějí získat nemovitost za nižší cenu. Je však nezbytné zdůraznit, že tento proces s sebou nese specifická rizika a vyžaduje pečlivou přípravu a znalost právních aspektů. V tomto podrobném průvodci se ponoříme do problematiky koupě bytu v exekuci a shrneme klíčové kroky, které je nutné dodržet, abyste se vyhnuli komplikacím a ochránili své zájmy.


Rizika a úskalí:

Nákup bytu v exekuci se liší od běžné koupě nemovitosti a s sebou nese specifická rizika, která je nutné zvážit:


  • Věcná břemena a dluhy: Na nemovitosti v exekuci se mohou vázat věcná břemena, jako je užívání bytu jinou osobou, či dluhy, které budete muset po koupi uhradit. Tyto informace zjistíte v Centrální evidenci exekucí (CEE) a v Listu vlastnictví z katastru nemovitostí. Tyto dokumenty vám poskytnou klíčové informace o právním stavu nemovitosti a potenciálních rizicích.

  • Složitý právní proces: Koupě bytu v exekuci vyžaduje znalost specifických právních postupů a spolupráci s advokátem se zkušenostmi v oblasti nemovitostí. Ten vám pomůže s sepsáním kupní smlouvy, prověřením všech dokumentů a navigací v komplexním právním prostředí. Zajistí také ochranu vašich zájmů v případných sporech.

  • Nejistota ohledně stavu nemovitosti: Před koupí nemusíte mít možnost nemovitost prohlédnout a zkontrolovat její technický stav. To může znamenat skryté vady a nutnost dalších investic po převzetí nemovitosti.

  • Konkurence v dražbě: Pokud se rozhodnete pro koupi v dražbě, budete muset čelit konkurenci a konečná cena může být vyšší, než jste očekávali. Atmosféra dražby může být stresující a rychlé rozhodování o koupi s sebou nese rizika.

Důležité kroky k úspěšné koupi:

Abyste minimalizovali rizika a zvýšili šanci na bezproblémovou koupi bytu v exekuci, je důležité dodržovat následující kroky:


1. Prověření prodávajícího a nemovitosti:

  • Centrální evidence exekucí (CEE): Ověřte, zda na prodávajícím a nemovitosti neváznou exekuce. Výpis z CEE si můžete opatřit online, na pobočkách České pošty nebo v sídle Exekutorské komory ČR.

  • List vlastnictví z katastru nemovitostí: Zjistěte, zda na nemovitosti neváznou věcná břemena, zástavní práva a další omezení vlastnických práv. Výpis z katastru nemovitostí si můžete vyřídit online, na Czech POINTu, na obecním, krajském nebo matričním úřadě, nebo u notáře.

  • Výpis z katastru nemovitostí: Zjistěte, zda nebyl vydán exekuční příkaz k prodeji nemovitosti.

  • Výpis se zahájenými soudními řízeními na zahájení exekuce: Získejte od prodávajícího (dlužníka) výpis se zahájenými soudními řízeními na zahájení exekuce.

  • Potvrzení o bezdlužnosti: Doporučujeme si od prodávajícího vyžádat potvrzení o bezdlužnosti od správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny a finančního úřadu.

2. Právní pomoc:

Obraťte se na advokáta se zkušenostmi v oblasti nemovitostí. Advokát vám pomůže s:

  • Prověřením všech dokumentů a právních aspektů koupě.

  • Sepsáním kupní smlouvy, která bude chránit vaše zájmy.


Pokud si přejete zobrazit přehled všech článků, klikněte zde. Pokud se chcete dostat zpět na domovskou stránku, klikněte zde.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž autor nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství.

*Zdroj obrázků Pixabay.com

 
 
bottom of page